Kapitan Sowa na tropie - 6 - Szantażysta

Wieczór. Właśnie minęła godzina dwudziesta pierwsza. Z radia dobiega głos Bohdana Łazuki w kolejnym szlagierze lat sześćdziesiątych. Pukanie. Starszy mężczyzna wstaje od stołu i podchodzi do drzwi. Otwiera je. Blask światła z korytarza rozświetla mu twarz. Dłonie w rękawiczkach i błysk sprężynowego noża. Twarz mężczyzny zniekształca przerażenie. Cios w klatkę piersiową i mężczyzna słaniając się pada na podłogę w zagraconym pokoju.
Zamordowanym jest znany milicji niejaki Smolak, trudniący się szantażami. Albin komentuje jego śmierć: „Doigrał się”. Przeszukanie pokoju ujawnia pierwszy ślad.
Brytyjskie czasopismo - tygodnik Country Life, jak się okaże przywłaszczone z czytelni Klubu Międzynarodowej Książki i Prasy, w jednym z artykułów ma usunięte zdjęcia.

W czytelni Kapitan Sowa uzyska informację, że egzemplarz Country Life (rarytas na polskim rynku bibliotecznym) był przedmiotem zainteresowania Krzysztofa Małeckiego, sławnego podróżnika. Pani w czytelni określa go mianem „polskiego Marko Polo” dodając „.. . i jaki przystojny”. Podróżnik właśnie wrócił do kraju po obfitującej w dramatyczne zdarzenia wyprawie i szukał tygodnika, ale, jak już wiemy, przywłaszczył go sobie nieżyjący szantażysta Małecki.
W przystojnego podróżnika bez trudu wcielił się Leon Niemczyk. W trakcie przesłuchania ze znudzonym wdziękiem opowie Kapitanowi Sowie (i Albinowi) o blaskach i cieniach pracy podróżnika. A „cierniem sławy!” określi wielbicielkę Wisię Kozłowską (klasa 6b ), która w trakcie przesłuchania wypełznie spod przykrywającej podłogę mieszkania podróżnika skóry niedźwiedziej. W roli prześladującej wielbicielki i bezwzględnej łowczyni autografów Anna Narowska. Dziewczyna zdominuję ten odcinek, niczym „diabeł z pudełka”, pojawiając się w najmniej spodziewanych momentach, ale też walnie przyczyniając się do wykrycia „kolekcjonera” zdjęcia w tygodniku Country Life. Zdjęcie to zginie nawet z egzemplarza specjalnie przez Albina sprowadzonego z Londynu. Wykrycie „kolekcjonera” poprzedzi oczywiście wykrycie zabójcy szantażysty.
Bonusowo uchylenie rąbka tajemnicy pracy laboratorium milicyjnego, która pozwoli „odzyskać” numer, pod który dzwoniła ofiara z budki telefonicznej i niezwykle rozbudowana choreograficznie walka wręcz przy zastosowaniu technik samoobrony rodem z Dalekiego Wschodu.

Gwiazdą odcinka jest niewątpliwie Leon Niemczyk, jednak dla niektórych badaczy peerelowskich realiów może stać się nią mortadela serwowana w zakładzie zbiorowego żywienia jako zakąska. Bo chyba nie danie główne? Wytrawne oko dostrzeże też rarytas. Wino marki Wino. Osławione J-23. W tle mortadeli na półce za ladą wspomnianego zakładu żywienia.





Produkcja: 1965
Premiera: 1966

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
kapitan Sowa
Albin, współpracownik Sowy
podróżnik Krzysztof Małecki
-
-
Gamrowa
Weronika Wernerowa z d. Gajewska; w czołówce nazwisko: Wohl-Billing
Wisia Kozłowska, wielbicielka Małeckiego
i inni


03.160325

(POL) polski,



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz