„Barbara i Jan”

    CAŁY SERIAL:
  1. Pierwszy reportaż
  2. Główna wygrana
  3. Niepowtarzalne zdjęcia
  4. Oszustka
  5. Zakochane duchy
  6. Kłopotliwa nagroda
  7. Willa na przedmieściu
Jan Buszewski jest uznanym fotoreporterem, a Barbara Raczyk dopiero początkującą reporterką. Oboje pracują w redakcji popularnej gazety "Echo", dla której przygotowują lub opracowują reportaże z całego kraju.
W każdym odcinku przygotowują jeden przeważnie banalny temat, często jednak napotykają na zupełnie nieprzewidziane, komiczne wręcz sytuacje, które dają im materiał na dużo bardziej oryginalny artykuł.

Pierwszy polski serial telewizyjny i prawdopodobnie jeden z pierwszych (jeśli nie pierwszy) seriali telewizyjnych w krajach tak zwanego "obozu socjalistycznego" (byłych krajów satelickich ZSRS pod okupacją komunistyczną). Scenariusze odcinków 2, 4 i 6 napisał Stanisław Bareja (we współpracy z Jerzym Ziarnikiem), ale jak wspominał Jan Kobuszewski, podczas produkcji serialu „Bareja pojawiał się na planie chyba każdego z odcinków”.


Produkcja: 1964
Premiera TV: 5 styczeń 1965

Reżyseria:
odcinki: 1, 3, 5, 7

odcinki: 2, 4, 6

Muzyka:
brak informacji


Obsada:
Barbara Raczyk, reporterka w redakcji "Echa"

Jan Buszewski, fotoreporter w redakcji "Echa"

Gawlikowski, redaktor naczelny "Echa"; w odcinku 7 nie występuje w napisach
i inni
[kompletna obsada na stronach poszczególnych odcinków]


Notatki:
Pierwszy polski serial telewizyjny, wówczas jeszcze zwany "serią filmów telewizyjnych" (z braku innej polskiej nazwy), do którego scenariusze zostały napisane przez m.in. Stanisława Bareję i Lecha Pijanowskiego (pod pseudonimem Janusza Jaxy).
Jak nietrudno zauważyć, personalia głównych postaci są grą słowną nazwisk aktorów ich grających: Jan Kobuszewski gra Jana Buszewskiego, Janina Traczykówna - Barbarę Raczyk, zaś Mieczysław Pawlik - naczelnego Gawlikowskiego. W jednym z odcinków pomyłkowo (lub pozostawiono to specjalnie) wyrażnie słychać nawet, jak jedna z postaci podczas dialogu nazywa "Buszewskiego" Kobuszewskim...


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.170322

(POL) polski,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz